Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu (ABR)

Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu (ABR)

Co to jest badanie ABR?

Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) to metoda obiektywnej oceny progów słyszenia (stopień niedosłuchu) oraz rodzaju niedosłuchu.
ABR polega na rejestracji czynności bioelektrycznej generowanej w drodze słuchowej pod wpływem bodźca słuchowego podawanego do ucha pacjenta.
ABR metodą niezwykle użyteczną i popularną w diagnostyce niedosłuchów, ponieważ:

 • jest badaniem nieinwazyjnym
 • nie wymaga zaangażowania i współpracy ze strony pacjenta
 • może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek
 • u niemowląt i małych dzieci jest wykonywane w trakcie drzemki lub snu fizjologicznego

Kiedy wykonujemy badanie ABR?

Badanie ABR wykonujemy w przypadkach:

 • Nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania słuchu u noworodków i niemowląt w celu wykluczenia wrodzonego niedosłuchu/głuchoty. Zaleca się by badanie ABR było wykonane do ukończenia 3 miesiąca życia dziecka
 • W procesie kwalifikacji do wszczepienia implantów ślimakowych u dzieci i dorosłych
 • U wcześniaków
 • U dzieci z wybranymi z chorobami neurologicznymi
 • U niemowląt, u których reakcje słuchowe nie rozwijają się prawidłowo (np. brak reakcji na dźwięki brak lub zanik gaworzenia)
 • U dzieci małych w celu wykluczenia/diagnostyki niedosłuchu gdy badania subiektywne nie są możliwe ze względu na brak współpracy
 • U dzieci z opóźnionym rozwojem mowy (w tym u dzieci, które nie wykształciły mowy do 3 roku życia lub później, dzieci w terapii neurologopedycznej, nie współpracujące w badaniach audiometrycznych)
 • U dzieci i dorosłych po terapii z zastosowaniem leków ototoksycznych ( w tym antybiotyków aminoglikozydowych czy chemioterapeutyków)
 • W diagnostyce różnicowej niedosłuchów
 • W nagłej głuchocie jednostronnej, szumie usznym jednostronnym, przy podejrzeniu guza nerwu słuchowego
 • W wykrywaniu symulacji niedosłuchu

Na czym polega badanie ABR?

Aby prawidłowo wykonać ABR pacjent musi leżeć spokojnie z oczami zamkniętymi przez około 40 minut. W związku z tym u niemowląt i małych dzieci badanie przeprowadzane jest w trakcie snu (drzemka, sen nocny). U dzieci do 10 r.ż, a zwłaszcza u niemowląt najkorzystniej przeprowadzić badanie w godzinach wieczornych oraz warunkach domowych w trakcie fizjologicznego snu dziecka.
Nobilismed jako jedyna placówka wykonuje badania ABR w domu małego pacjenta!

Badanie ABR krok po kroku:

 1. Oczyszczamy skórę w miejscu klejenia elektrod – przy użyciu peelingu usuwamy zanieczyszczenia i martwy naskórek ze skóry czoła, policzków (w przypadku niemowląt) oraz za uchem
 2. Naklejamy elektrody
 3. Podłączamy elektrody do urządzenia
 4. Umieszczamy słuchawkę typu insert w przewodzie słuchowym. Poprzez słuchawkę do ucha podawany jest bodziec dźwiękowy
 5. Czas badania to około 40 minut
 6. Wynik badania będzie dostępny do odbioru w recepcji Nobilismed w ciągu 7 dni.

Jak przygotować małe dziecko do badania ABR?

Badanie słuchowych potencjałów pnia mózgu wymaga od pacjenta zachowania spokoju i leżenia w pozycji zrelaksowanej z oczami zamkniętymi. W przypadku małych dzieci, badanie jest możliwe do przeprowadzenia jedynie w trakcie snu fizjologicznego (drzemka, sen nocny) lub farmakologicznego (w uśpieniu).
Aby zwiększyć szanse na sprawne i rzetelne przeprowadzenie badania u małych dzieci, warto zastosować się do następujących zaleceń:

 • Kontrola stanu uszu –  w tygodniu poprzedzającym badanie umówić się na konsultację z lekarzem audiologiem lub otolaryngologiem dziecięcym prowadzącym dziecko w celu oceny stanu przewodów słuchowych zewnętrznych oraz ucha środkowego.W przypadku obecności korków woszczynowych lub woszczynowo-naskórkowych lekarz oczyści przewód słuchowy.UWAGA: oczyszczanie przewodu słuchowego, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci wykonuje lekarz pod kontrolą wzroku, ze względu na możliwość uszkodzenia przewodu lub błony bębenkowej.W przypadku obecności stanu zapalnego ucha zewnętrznego lub środkowego czy podejrzenia wysięku w jamie bębenkowej lekarz wdroży odpowiednie leczenie oraz zaleci rozszerzenie panelu badan słuchu.
 • Deprywacja snu – w dniu wykonania badania wskazane jest celowe skrócenie czasu snu dziecka (wcześniejsze wybudzenie rano, uniknięcie lub skrócenie drzemki w godzinach popołudniowych) tak aby w godzinach wieczornych dziecko było zmęczone i śpiące.
 • Regulacja czasu posiłku – z wieczornym karmieniem warto poczekać do czasu, gdy audiofonolog przygotuje dziecko do badania. Nakarmienie dziecka bezpośrednio przed wykonaniem badania zwiększa szanse na sen.
 • Wspomaganie farmakologiczne – podanie dziecku leków (np. melatoniny, hydroksyzyny) w celu ułatwienia zaśnięcia jest zarezerwowane jedynie dla dzieci, u których nie jest możliwe wykonanie badania po samodzielnym zaśnięciu. O konieczności podania leku w domu pacjenta decydują rodzice na własną odpowiedzialność. Receptę na hydroksyzynę należy uzyskać u lekarza: pediatry, audiologa lub laryngologa.W przypadku braku możliwości wykonania badania w warunkach domowych lekarz prowadzący kieruje dziecko do szpitala w celu wykonania badania w narkozie.

Zasady umawiania badań ABR w placówce Nobilismed i w domu pacjenta:

Zasady umawiania badania ABR, przygotowania do badania, wnoszenia opłat zawiera osobny regulamin. Przed ustaleniem terminu badania ABR obowiązuje potwierdzenie pisemne lub mailowe zapoznania się z treścią regulaminu.

Badanie ABR dla : Niemowląt, dzieci małych i dzieci niewspółpracujących

Badanie w placówce

 • Ze względu na konieczność wykonania pomiaru w śnie fizjologicznym, badania ABR wykonywane są w godzinach wieczornych 20.00-22.00. Czas trwania badania razem z przygotowaniem Pacjenta wynosi 2 godziny. Pierwsza godzina przeznaczona jest na krótki wywiad z rodzicem, wykonanie badań wstępnych (OAE, AI, otoskopia), naklejenie elektrod oraz uśpienie dziecka. Druga godzina to czas poświęcony na wykonanie pomiaru ABR, czyli badanie właściwe.
 • W przypadku dzieci, które mają regularne pory drzemki w ciągu dnia możliwe jest indywidualne umówienie badania w czasie drzemki w ciągu dnia w placówce Nobilismed

Badanie w domu pacjenta.

 • Badanie w domu pacjenta jest wykonywane w godzinach wieczornych 20.00-22.00. Czas trwania badania wynosi 2 h. Pozostanie audiofonologa na kolejną godzinę wymaga indywidualnej zgody zainteresowanych i wniesienia dodatkowej opłaty według ustalonej taryfy.Wywiad z rodzicem i wykonanie badań wstępnych (OAE, AI) odbywa się w placówce Nobilismed.

Prosimy o ścisłe przestrzeganie zasad przygotowania pacjenta do badania.

Badanie ABR dla nastolatków i osób dorosłych

 • Badanie wykonywane jest w placówce. Czas badania razem z przygotowaniem Pacjenta wynosi 2 godziny.

Terminy badania umawiane są indywidualnie.

Powiązane artykuły