Kim jest doradca laktacyjny?

Nie ma zdrowszego pokarmu dla niemowlęcia niż mleko mamy. Karmienie piersią jest zarazem najzdrowszym jak i najpraktyczniejszym sposobem karmienia niemowlęcia. Mleko mamy ma idealny skład, temperaturę oraz jest zawsze dostępne. Karmienie piersią zaspokaja nie tylko potrzeby odżywcze, ale również emocjonalne małych pociech. Eksperci są zgodni, iż karmienie mlekiem kobiecym powinno być jedynym sposobem zaspokajania potrzeb żywieniowych niemowlęcia do 6 m.ż.

Nie zawsze jednak początki karmienia piersią przebiegają w sposób niezakłócony. Zdarza się, że zarówno ze strony mamy jak i dziecka występują różnego rodzaju trudności, które zamieniają ten fizjologiczny proces w prawdziwy koszmar.
Trudności w karmieniu piersią prowadzą do obopólnej frustracji oraz niepokoju czy braku optymalnego przyrostu dziecka. W konsekwencji mogą prowadzić do przedwczesnego zaniechania tej naturalnej metody karmienia.

W przypadku wystąpienia trudności nieodzowne jest skorzystanie z pomocy osoby, która w sposób profesjonalny jest przygotowana do jej udzielania – doradcy laktacyjnego. Specjalistyczne poradnictwo laktacyjne jest praktykowane w Polsce od ponad 20 lat. Porad laktacyjnych udzielają często pielęgniarki i położne środowiskowe. Certyfikowanymi doradcami laktacyjnymi zaś zostają te z nich, które decydują się na przejście przez szkolenie prowadzone przez towarzystwa laktacyjne, tj. zakończone egzaminem teoretycznym i praktycznym z posiadanej wiedzy i umiejętności. Do certyfikacji przystępują również lekarze – zwłaszcza Ci specjalizujący się w medycynie noworodkowej i niemowlęcej czyli neonatolodzy. Proces certyfikacji gwarantuje wysoki standard porad laktacyjnych zgodnie z aktualna wiedzą medyczną.

Kiedy udać się po poradę do doradcy laktacyjnego?

Porada laktacyjna to profesjonalna pomoc w szeroko pojętym temacie laktacji.

Porada laktacyjna to nieodzowna i profesjonalna pomoc dla:

 • mam będących w ciąży, chcących przygotować się do karmienia piersią
 • mam karmiących, które na swojej drodze laktacyjnej napotkały trudności
 • mam chcących zakończyć karmienie piersią
 • mam chcących odbudować laktację i przejść z karmienia sztucznego, mieszanego lub odciągniętym pokarmem na karmienie piersią
 • mam chcących uzyskać poradę dotyczącą laktatorów, sposobów przechowywania i podawania mleka dziecku
 • mam chcących uzyskać informację jak rozszerzać dietę u dziecka karmionego piersią
 • mam wcześniaków
 • mam bliźniąt (karmienie w tandemie)
 • mam chcących uzyskać informację na temat bezpieczeństwa i dawkowania przyjmowanych leków w trakcie karmienia piersią

Ankieta dla mam

Droga mamo, chcąc ułatwić Ci ocenę potrzeby skorzystania z porady doradcy laktacyjnego przygotowaliśmy specjalną ankietę. Zawiera ona szereg pytań dotyczących trudności z karmieniem piersią. Jeżeli uznasz, iż opisane trudności dotyczą Ciebie lub Twojego dziecka, zachęcamy do umówienia się na poradę laktacyjną.

 • Trudności z przystawieniem dziecka do piersi?
 • Brak prawidłowego ssania piersi przez dziecko?
 • Niepokój dziecka w trakcie karmienia?
 • Częste odrywanie się od brodawki, płacz?
 • Częste zachłystywanie się dziecka w trakcie karmienia?

UWAGA: jeżeli Twoje dziecko kiedykolwiek zachłysnęło się na tyle głęboko, że zszarzało lub zsiniało natychmiast zgłoś się do lekarza

 • Nieprawidłowe oddychanie dziecka w trakcie karmienia, wysiłek oddechowy, wzmożoną potliwość główki dziecka, nieprawidłowy dźwięk towarzyszący ssaniu (np. sapkę, stękanie, świst wdechowy czyli stridor)?

UWAGA: jeżeli kiedykolwiek obserwowałeś bezdech w trakcie karmienia natychmiast zgłoś się do lekarza neonatologa-doradcy laktacyjnego.

 • Brak przyrostu masy ciała u dziecka
 • Nadmierne ulewanie lub gazy, wzdęcia brzuszka
 • Ból brodawek przy karmieniu, rany na brodawce, zwłaszcza te, które nie mogą się wygoić
 • Obrzęk, zastój pokarmu, zapalenie piersi
 • Niewystarczającą laktację lub jej osłabienie
 • Nawał pokarmu

lub

 • Niepokoisz się, że dziecko się nie najada
 • Chcesz odbudować lub zwiększyć laktację
 • Chcesz uzyskać poradę dotyczącą laktatorów, sposobów przechowywania i podawania mleka dziecku
 • Chcesz zakończyć laktację
 • Chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo rozszerzać dietę u dziecka karmionego piersią
 • W każdym innym przypadku, gdy czujesz, że porada doradcy laktacyjnego może rozwiać Twoje wątpliwości lub obawy

Porada laktacyjna – niezbędna pomoc w trudnościach laktacyjnych

Specjalistyczna porada laktacyjna trwa 75 minut.

Obejmuje ona zebranie szczegółowego wywiadu lekarskiego dotyczącego nie tylko istniejących trudności, ale również przebiegu ciąży i porodu oraz ewentualnych obciążeń zdrowotnych.

W czasie wizyty, lekarz – doradca laktacyjny bada zarówno dziecko jak i mamę.

Lekarz – doradca laktacyjny ocenia rozwój fizyczny dziecka, przyrosty masy ciała, szczegółowo bada jamę ustną dziecka, ocenia odruchy ssania, koordynację ssanie-oddychanie i ssanie-połykanie.

Lekarz- doradca laktacyjny ocenia również wędzidło języka, kwalifikuje do podcięcia wędzidła oraz umawia termin i wykonuje zabiegi podcięcia wędzidła u noworodków i niemowląt.

Lekarz- doradca laktacyjny bada również mamę pod kątem nieprawidłowości w budowie brodawki sutkowej oraz ocenia poziom laktacji. Uważnie obserwuje sam akt karmienia.

W przypadku konieczności leczenia schorzeń brodawki, zapalenia piersi lekarz-doradca laktacyjny ordynuje właściwe leczenie.

Lekarz- doradca laktacyjny udziela również porady dotyczącej bezpieczeństwa i dawkowania leków stosowanych przez mamę.

Badania wskazują, że uważna katamneza i badanie u lekarza – doradcy laktacyjnego wykazuje niemal 100% skuteczność w leczeniu występujących trudności laktacyjnych. Zapewnia również odpowiednie wsparcie mamie w tym wymagającym okresie życia.

Konsultacja laktacyjna w ciąży – wskazana pomoc w przygotowaniu do karmienia piersią

Konsultacja laktacyjna trwa 75 minut. Stanowi doskonałe przygotowanie do karmienia piersią, szczególnie dla pierworódki lub mamy, która z jakiś powodów nie karmiła piersią wcześniej zapobiega panice i frustracji tuz po porodzie. Lekarz – doradca laktacyjny zbiera wywiad i bada przyszłą mamę oraz udziela jej wszystkich niezbędnych informacji zwiększających szanse na udane karmienie piersią po porodzie. Udziela również porady dotyczącej bezpieczeństwa stosowania i dawkowania leków, które będą przyjmowane przez mamę w trakcie karmienia piersią.

Przygotowanie do wizyty w Poradni Laktacyjnej

Na wizytę w poradni laktacyjnej warto zabrać ze sobą:

 • książeczkę zdrowia dziecka
 • wypis że szpitala mamy
 • kilka pieluch tetrowych
 • kilka pampersów
 • akcesoria używane w czasie karmienia (np. kapturki, butelka) oraz mleko (jeśli dziecko jest dokarmiane)

UWAGA: Ważne jest aby pora karmienia dziecka wypadła w czasie wizyty!

Dlaczego warto skorzystać z Porady Laktacyjnej w Nobilismed?

Porady laktacyjne w poradni Nobilismed udziela lekarz Julianna Żukowska, neonatolog in spe oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Wieloletnie doświadczenie zawodowe Pani doktor zdobywane podczas pracy w oddziale neonatologii jest nieocenione. Dzięki połączeniu wiedzy lekarskiej oraz doradcy laktacyjnego, wizyta w poradni laktacyjnej w Nobilismed ma w pełni profesjonalny, medyczny charakter. W przypadku konieczności włączenia leczenia farmakologicznego lub korekty stosowanej przewlekle farmakoterapii mama może liczyć na uzyskanie niezbędnej pomocy w trakcie wizyty. Pani doktor przeprowadza również kwalifikację do zabiegu oraz zabieg podcinania wędzidła języka.

Ogromną zaletą Nobilismed jest ścisła współpraca w zespole lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami pediatrycznymi nabytym w wiodących szpitalach dziecięcych, logopedów, neurologopedów, fizjoterapeutów, psychologów oraz wielu innych. Dzięki stałej wymianie doświadczeń możemy działać wspólnie i jednokierunkowo w celu optymalizacji procesu terapeutycznego naszych pacjentów. Głęboko wierzymy w sens pracy zespołowej, wymiany wiedzy i stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Jesteśmy po to, by naszą wiedzą i doświadczeniem wesprzeć Was drodzy Rodzice w zapewnieniu Waszym dzieciom możliwości optymalnego i niezakłóconego rozwoju. Serdecznie zapraszamy!